A+ R A-

Ciekawostki

Yerba Mate

Yerba Mate  to suszone liście (czasem drobne patyczki) pozyskiwane z ostrokrzewu paragwajskiego „herbata” stworzona przez naturę – by skutecznie „ocucić” ludzi zmęczonych ciężką pracą w podzwrotnikowym klimacie. Szczególnie ceniona jest w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Chile, Boliwii czy Brazylii, gdzie jest używana taką co najmniej częstotliwością jak na starym lądzie pije się zwykłą, czarną herbatę. Jak żaden inny napój ożywia ciało i umysł w sposób zupełnie inny niż kawa (mateina – zawarta w liściach tego krzewu, pobudza jeszcze mocniej niż kofeina, jednak w całkowicie inny zaskakujący sposób).
Kiedy Hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Argentyny w poszukiwaniu złota i srebra, znaleźli Yerba Mate w zamian …Roślina ta wówczas , dla rdzennych mieszkańców Argentyny była niezastąpionym skarbem. Ludy z plemienia Guarani używały Yerba Mate do jedzenia, picia  i leczenia rozmaitych chorób. Późniejsi robotnicy ziemscy, pracujący na tzw. „pampas” gromadzili się po ciężkim dniu pracy, przy ognisku, parzyli Yerba Mate w prymitywnych naczyniach, siadywali w kręgu i popijali Yerbę „puszczając w obieg” bombille (rurka zakończona sitkiem)za pomocą , której w wygodny sposób można odsączyć ożywczy napar spośród pokruszonych liści.
W dzisiejszych czasach Yerba Mate jest ulubionym napojem milionów ludzi na całym świecie! Współczesny człowiek docenia jej walory pobudzające, dodające energii, ale teraz wiemy również, że Yerba Mate jest bogata w witaminy C , B1,B6 oraz niacynę ,minerały  - takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas oraz sód.

 

W NASZYM SKLEPIE ZNAJDZIESZ RÓŻNE RODZAJE YERBA MATE ORAZ AKCESORIA BOMBILLI I CALEBASSE.

 

Catuaba

Od wielu pokoleń jest skutecznym afrodyzjakiem używanym jako środek poprawiający potencję, stymuluje system nerwowy i poprawia ukrwienie organizmu, szczególnie skuteczna przy nerwowości, problemach z pamięcią, przy bezsenności i niepokoju.
Zaparzanie: około 1 łyżeczki Catuaby na 250 ml. gotujemy na małym ogniu przez 5 minut, następnie odstawiamy do naciągnięcia. Po 15 min. napar jest gotowy do picia- można go łączyć z innymi napojami.

background images